Alu Round EN AW 5083 cast round bar, 270 x 1500mm
| Product number: | 2071100001 |
| Weight: | 232.7kg |
| Diameter | 270mm |
| Length: | 1,500mm |
| Temper: | Gussbolzen |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-5083 |
| EN alloy: | Al Mg4,5Mn0,7 |
| DIN alloy: | Al Mg4,5Mn |
| decorative eloxal: | sufficient |
| hard anodize: | good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | very good |
| Machinability: | sufficient |
| colour: | brown |
Product information "Alu Round EN AW 5083 cast round bar"
For diverse applications, we offer you round, square, flat and hexagonal rods in ten different alloys from our warehouse. We are constantly adding more and more rod dimensions. Whether in small or large quantities: we saw round rods with diameters from 3 mm to 650 mm to the dimensions you request. We offer a quick delivery and exacting tolerances. We supply all rods in compliance with European standards; also with an EN 10204-3.1 test certificate, if required.