Alu Square EN AW 2007 T4, 45 x 45 x 3000mm
| Product number: | 2227100001 |
| Weight: | 17.618kg |
| Width: | 45mm |
| Height: | 45mm |
| Length: | 3,000mm |
| Temper: | T4 EN 755-1,2,4 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-2007 |
| EN alloy: | Al Cu4PbMgMn |
| DIN alloy: | Al CuMgPb |
| decorative eloxal: | not suitable |
| hard anodize: | poor |
| Welding: | not suitable |
| Resistance to weathering: | poor |
| Resistance to seawater: | poor |
| Machinability: | very good |
| colour: | black |
Product information "Alu Square EN AW 2007 T4"
For diverse applications, we offer you round, square, flat and hexagonal rods in ten different alloys from our warehouse. We are constantly adding more and more rod dimensions. Whether in small or large quantities: we saw round rods with diameters from 3 mm to 650 mm to the dimensions you request. We offer a quick delivery and exacting tolerances. We supply all rods in compliance with European standards; also with an EN 10204-3.1 test certificate, if required.