Alu Square EN AW 6026LF, 12 x 12 x 3000mm
| Product number: | 2234700001 |
| Weight: | 1.197kg |
| Width: | 12mm |
| Height: | 12mm |
| Length: | 3,000mm |
| Euronorm: | EN AW-6026LF |
| EN alloy: | En AW-AlMgSiBi |
| DIN alloy: | - |
| decorative eloxal: | good |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | good |
| Resistance to seawater: | average |
Product information "Alu Square EN AW 6026LF"
For diverse applications, we offer you round, square, flat and hexagonal rods in ten different alloys from our warehouse. We are constantly adding more and more rod dimensions. Whether in small or large quantities: we saw round rods with diameters from 3 mm to 650 mm to the dimensions you request. We offer a quick delivery and exacting tolerances. We supply all rods in compliance with European standards; also with an EN 10204-3.1 test certificate, if required.