Alu Plain milled EN AW-7075 T651, 15 x 1520 x 3020mm
| Product number: | 1092300001 |
| Weight: | 198.305kg |
| thickness: | 15mm |
| Width: | 1,520mm |
| Length: | 3,020mm |
| Temper: | T651 EN 485-1,2,3 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-7075 |
| EN alloy: | Al Zn5,5MgCu |
| DIN alloy: | Al ZnMgCu1,5 |
| decorative eloxal: | not suitable |
| hard anodize: | good |
| Welding: | not suitable |
| Resistance to weathering: | sufficient/poor |
| Resistance to seawater: | sufficient/poor |
| Machinability: | good |
| colour: | violet |
Product information "Alu Plain milled EN AW-7075 T651"
See for yourself our extensive range of high-quality rolled plates, optionally available surface-milled on both sides. For a host of applications, we stock plates in all common alloys.
In addition to standard sizes, we offer a large selection of extra-large sizes for shipbuilding and vehicle manufacture. Our Service Centre will precisely and quickly cut your products to your size specifications.
All our plates are stamped! We will provide an EN 10204-3.1 test certificate on request. In EN AW-5083 up to 50 mm thickness, in some cases with EN 10204-3.1 test certificate to AD 2000-Merkblatt W 6 / 1 . Tests and inspections by Germ. Lloyd and other classification societies are also possible.