Alu Circular Tube EN AW 6082 T6, 120 x 8 x 6000mm
| Product number: | 3218300001 |
| Weight: | 46.444kg |
| Outer diameter: | 120mm |
| wall thickness | 8mm |
| Length: | 6,000mm |
| Temper: | T6 EN 755-1,2,8 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-6082 |
| EN alloy: | Al Si1MgMn |
| DIN alloy: | Al MgSi1 |
| decorative eloxal: | average |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | good |
| Machinability: | average |
| colour: | blue |
| wall thickness: | 8 |
Product information "Alu Circular Tube EN AW 6082 T6"
Apart from the standard alloy EN AW-6060, you can order profiles from us in various other alloys (EN AW -6082, EN AW -5083 and EN AW -5754). The range is constantly growing. If possible, we will source any dimensions not available in our stocklist.
Do you require complete pre-processing or profiles to size? You need look no further. We supply seawater-resistant alloys with an EN 10204-3.1 test certificate and EN AW -6082 with testing by various classification societies (GL, LR EMEA, DNV etc.) on request. We can also provide elbow pipes and fittings at short notice.