Alu U-Profile EN AW 6060 T66, 50 x 30 x 3 x 6000mm
| Product number: | 3153600001 |
| Weight: | 5.148kg |
| Width: | 50mm |
| Height: | 30mm |
| thickness: | 3mm |
| Length: | 6,000mm |
| Temper: | T66 EN 755-1,2,9 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-6060 |
| EN alloy: | Al MgSi |
| DIN alloy: | Al MgSi0,5 |
| decorative eloxal: | very good |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | good |
| Machinability: | average |
| colour: | colorless |
Product information "Alu U-Profile EN AW 6060 T66"
Apart from the standard alloy EN AW-6060, you can order profiles from us in various other alloys (EN AW -6082, EN AW -5083 and EN AW -5754). The range is constantly growing. If possible, we will source any dimensions not available in our stocklist.
Do you require complete pre-processing or profiles to size? You need look no further. We supply seawater-resistant alloys with an EN 10204-3.1 test certificate and EN AW -6082 with testing by various classification societies (GL, LR EMEA, DNV etc.) on request. We can also provide elbow pipes and fittings at short notice.