Alu sheets EN AW-5005A NQ H24, 2 x 1000 x 2000mm
| Product number: | 1405200001 |
| Weight: | 11.16kg |
| thickness: | 2mm |
| Width: | 1,000mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | H24 EN EN 485-1,2,4 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-5005A NQ |
| EN alloy: | Al Mg1(C) NQ |
| DIN alloy: | Al Mg1 NQ |
| decorative eloxal: | good |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | good |
| Machinability: | poor |
Product information "Alu sheets EN AW-5005A NQ H24"
We stock sheets from 0.5 mm to 5 mm thickness in a variety of sizes and alloys. We deliver direct from our warehouse – on request, with a test certificate. Find out about our extensive range of 2-bar and 5-bar chequer plates.