Alu sheets EN AW-5083 H111, 6 x 1000 x 2000mm
| Product number: | 1004800001 |
| Weight: | 33.12kg |
| thickness: | 6mm |
| Width: | 1,000mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | H111 EN 485-1,2,3 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-5083 |
| EN alloy: | Al Mg4,5Mn0,7 |
| DIN alloy: | Al Mg4,5Mn |
| decorative eloxal: | sufficient |
| hard anodize: | good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | very good |
| Machinability: | sufficient |
| colour: | brown |
Product information "Alu sheets EN AW-5083 H111"
We stock sheets from 0.5 mm to 5 mm thickness in a variety of sizes and alloys. We deliver direct from our warehouse – on request, with a test certificate. Find out about our extensive range of 2-bar and 5-bar chequer plates.