Alu sheets EN AW-6082 T6, 5 x 1000 x 2000mm
| Product number: | 1005900001 |
| Weight: | 27.9kg |
| thickness: | 5mm |
| Width: | 1,000mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | T6 EN 485-1,2,3 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-6082 |
| EN alloy: | Al Si1MgMn |
| DIN alloy: | Al MgSi1 |
| decorative eloxal: | average |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | good |
| Machinability: | average |
| colour: | blue |
Product information "Alu sheets EN AW-6082 T6"
We stock sheets from 0.5 mm to 5 mm thickness in a variety of sizes and alloys. We deliver direct from our warehouse – on request, with a test certificate. Find out about our extensive range of 2-bar and 5-bar chequer plates.