Alu sheets EN AW-7020 T6, 2 x 1500 x 3000mm
| Product number: | 1008200003 |
| Weight: | 25.83kg |
| thickness: | 2mm |
| Width: | 1,500mm |
| Length: | 3,000mm |
| Temper: | T6 EN 485-1,2,4 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-7020 |
| EN alloy: | Al Zn4,5Mg1 |
| DIN alloy: | Al Zn4,5Mg1 |
| decorative eloxal: | average |
| hard anodize: | good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | average |
| Resistance to seawater: | sufficient |
| colour: | pink |
Product information "Alu sheets EN AW-7020 T6"
We stock sheets from 0.5 mm to 5 mm thickness in a variety of sizes and alloys. We deliver direct from our warehouse – on request, with a test certificate. Find out about our extensive range of 2-bar and 5-bar chequer plates.