Alu Treadplate 2 bar pattern EN AW-5754 H114, 2.5 x 1000 x 2000mm
| Product number: | 1201000001 |
| Weight: | 15kg |
| thickness: | 2.5mm |
| 4mm | |
| Width: | 1,000mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | H114 EN 485-1 EN 1386 |
| Standard: | EN 573-3 |
| Euronorm: | EN AW-5754 |
| EN alloy: | Al Mg3 |
| DIN alloy: | Al Mg3 |
| decorative eloxal: | good |
| hard anodize: | very good |
| Welding: | good |
| Resistance to weathering: | very good |
| Resistance to seawater: | very good/good |
| Machinability: | sufficient |
| colour: | yellow |
Product information "Alu Treadplate 2 bar pattern EN AW-5754 H114"
We stock sheets from 0.5 mm to 5 mm thickness in a variety of sizes and alloys. We deliver direct from our warehouse – on request, with a test certificate. Find out about our extensive range of 2-bar and 5-bar chequer plates.