Brass Hexagon CW614N M drawn, 8 x 3000mm
| Product number: | 2200500001 |
| Weight: | 1.413kg |
| hexagon sw | 8mm |
| Length: | 3,000mm |
| Temper: | M gezogen |
| Standard: | EN 12164 |
| Euronorm: | CW614N |
| EN alloy: | CuZn39Pb3 |
| DIN alloy: | Ms58 |
| Machinability: | very good |
| Hot forming: | very good |
| Cold forming: | not suitable |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Brass Hexagon CW614N M drawn"
We supply brass rods in various forms and dimensions, and in fixed lengths on request.
-Flat (CW614N)-Round (CW614N, CW710R)
-Circular tube (CW508L, CW614N)
-Hexagon (CW614N, CW710R)
-Square (CW614N)
-Angle (CW620N)
The material with the gold-like color is characterized by a high torsional and bending quality. Brass is harder than copper, but not as hard as bronze. The non-magnetic material sprays no sparks when processed. It is especially suitable for areas that needs both a high mechanical stability and electrical conductivity.