Brass Sheets CW612N R490, 2 x 600 x 2000mm
| Product number: | 1158800001 |
| Weight: | 20.568kg |
| thickness: | 2mm |
| Width: | 600mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | R490 |
| Standard: | EN 1652 |
| Euronorm: | CW612N |
| EN alloy: | CuZn39Pb2 |
| DIN alloy: | Ms58 |
| Machinability: | very good |
| Hot forming: | very good |
| Cold forming: | not suitable |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Brass Sheets CW612N R490"
We stock a broad range of brass products. From sheets to plates, rods and tubes: we aim to meet all your brass needs. Our metal experts, and others, see to that. Contact us!
You will find what you are looking for in our warehouse. To put it more precisely: brass sheets and plates in various alloys and hardnesses. We would be happy to fabricate them in blank, ring, disk or special form.