Copper Flat CW004A D Sharp edges, 150 x 15 x 4000mm
| Product number: | 3043200001 |
| Weight: | 81kg |
| Width: | 150mm |
| thickness: | 15mm |
| Length: | 4,000mm |
| Temper: | D scharfkantig |
| Euronorm: | CW004A |
| EN alloy: | Cu-ETP |
| DIN alloy: | ECu57 |
| Machinability: | not suitable |
| Hot forming: | good |
| Cold forming: | very good |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Copper Flat CW004A D Sharp edges"
You can choose between our copper, round, square or flat bars. Our copper tubes are available in a variety of diameters and strengths. Copper has excellent conductivity for heat and electricity. The soft non-ferrous metal has good metal forming properties. It is suitable for welding and proving to be resistant to corrosion. It also has antimicrobial properties.