Copper Square CW004A D drawn, 25 x 25 x 4000mm
| Product number: | 2250600001 |
| Weight: | 22.5kg |
| Width: | 25mm |
| Height: | 25mm |
| Length: | 4,000mm |
| Temper: | D gezogen |
| Euronorm: | CW004A |
| EN alloy: | Cu-ETP |
| DIN alloy: | ECu57 |
| Machinability: | not suitable |
| Hot forming: | good |
| Cold forming: | very good |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Copper Square CW004A D drawn"
You can choose between our copper, round, square or flat bars. Our copper tubes are available in a variety of diameters and strengths. Copper has excellent conductivity for heat and electricity. The soft non-ferrous metal has good metal forming properties. It is suitable for welding and proving to be resistant to corrosion. It also has antimicrobial properties.