Copper Plates CW021A hard rolled, 30 x 1020 x 3020mm
| Product number: | 1100300001 |
| Weight: | 876.99kg |
| thickness: | 30mm |
| Width: | 1,020mm |
| Length: | 3,020mm |
| Temper: | walzhart EN 13599 |
| Euronorm: | CW021A |
| EN alloy: | Cu-HCP |
| DIN alloy: | SE-Cu |
| Machinability: | not suitable |
| Hot forming: | good |
| Cold forming: | very good |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Copper Plates CW021A hard rolled"
We don't do copper semi-finisheds by halves. We supply a vast range of variations and dimensions from our warehouse. On request, we manufacture blanks to your specifications – fast, custom-made and reliable.
You can order copper sheets and plates from us in a variety of alloys, dimensions and thicknesses.