Copper Sheets CW024A R240, 0.5 x 1000 x 2000mm
| Product number: | 1109500001 |
| Weight: | 9.04kg |
| thickness: | 0.5mm |
| Width: | 1,000mm |
| Length: | 2,000mm |
| Temper: | R240 für Bedachung |
| Standard: | EN 1172 |
| Euronorm: | CW024A |
| EN alloy: | Cu-DHP |
| DIN alloy: | SF-Cu |
| Machinability: | not suitable |
| Hot forming: | good |
| Cold forming: | very good |
| Mechanical polishing: | good |
| Electroplate: | very good |
| Dip tinning: | very good |
Product information "Copper Sheets CW024A R240"
We don't do copper semi-finisheds by halves. We supply a vast range of variations and dimensions from our warehouse. On request, we manufacture blanks to your specifications – fast, custom-made and reliable.
You can order copper sheets and plates from us in a variety of alloys, dimensions and thicknesses.